Endominesin osavuosikatsaus tammi-maaliskuulta 2026: Ennätyksellinen ensimmäinen neljännes, liikevaihto kasvoi 77 % ja käyttökate oli 47 % liikevaihdosta
Endomines Finland Oyj – pörssitiedote, osavuosikatsaus – 12.5.2026, klo 10.00
Endominesin osavuosikatsaus tammi-maaliskuulta 2026: Ennätyksellinen ensimmäinen neljännes, liikevaihto kasvoi 77 % ja käyttökate oli 47 % liikevaihdosta
Tämä tiedote on tiivistelmä Endomines Finland Oyj:n osavuosikatsauksesta ajalta tammi-maaliskuu 2026. Raportti on kokonaisuudessaan tiedotteen liitteenä ja saatavilla verkkosivuillamme osoitteessa https://endomines.com/sijoittajat/raportit-ja-esitykset/.
Tammi-maaliskuu 2026 lyhyesti
- Konsernin liikevaihto kasvoi 77,2 %, ja oli 18,5 MEUR (10,4 MEUR)
- Konsernin käyttökate oli 8,8 MEUR (3,7 MEUR) eli 47,5 % liikevaihdosta (35,2 %)
- Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 11,6 MEUR (4,8 MEUR) eli 62,9 % liikevaihdosta (45,6 %)
- Konsernin liiketulos oli 7,3 MEUR (2,5 MEUR) eli 39,4 % liikevaihdosta (24,0 %)
- Konsernin nettotulos oli 7,1 MEUR (1,4 MEUR) eli 38,3 % liikevaihdosta (13,8 %)
- Osakekohtainen tulos (laimentamaton) 0,6 EUR/osake (0,1 EUR/osake)
- Operatiivinen rahavirta ennen investointeja oli 8,7 MEUR (1,5 MEUR)
- Kullan tuotanto tammi–maaliskuussa kasvoi 9,8 % vertailukaudesta ja oli 4 955 unssia (4 513 unssia), eli 154,1 kg (140,4 kg)
Toimitusjohtajan katsaus
Tammi–maaliskuun tulos oli todellinen hirmutulos. Rikoimme useita ennätyksiä ja saavutimme merkittäviä strategisia virstanpylväitä. Haluan esittää lämpimät kiitokseni koko Endominesin tiimille loistavasti tehdystä työstä. Kultainen matkamme etenee määrätietoisesti kohti kunnianhimoisia strategisia tavoitteitamme.
Tammi-maaliskuussa liikevaihtomme kasvoi huikeat 77,2 % ja oli 18,5 MEUR. Käyttökatteemme nousi 47,5 %:iin liikevaihdosta. Liiketulos oli 7,3 MEUR eli 39,4 % liikevaihdosta, mikä oli euromääräisesti lähellä koko edellisvuoden liiketulosta. Myös nettotulos lähenteli koko vuoden 2025 tulosta ja oli 7,1 MEUR eli 38,3 % liikevaihdosta. Toimintamme eteni katsauskaudella erinomaisesti kaikilla osa-alueilla.
Liikevaihdon kasvua vauhditti tuotannon kasvu ja korkea kullan hinta. Turvallisuus on toimintamme ehdoton perusta, ja sen jatkuva kehittäminen on keskeinen osa arkipäivän työtämme. Katsauskaudelle saavutimme tuotantoennätyksen ilman ainuttakaan poissaoloon johtanutta tapaturmaa, mikä kuvastaa pitkäjänteistä ja järjestelmällistä turvallisuustyötämme. Viime vuonna toteutettu kaivostoiminnan liiketoimintakauppa näkyy nyt konkreettisesti tuotantomäärien kasvuna. Kullan keskihinta oli katsauskaudella 4 879 USD/unssi (2 862 USD per unssi), mikä on kaikkien aikojen ennätys.
Geopoliittinen ja taloudellinen epävarmuus sekä suurvaltojen kiristyneet suhteet heijastuivat voimakkaasti kullan hintakehitykseen. Alkuvuosi on ollut kullan hinnan osalta poikkeuksellisen volatiili. Hintavaihteluihin ovat vaikuttaneet erityisesti Iranin sodan aiheuttamat muutokset korkonäkymissä sekä voittojen kotiuttaminen kattamaan muissa sijoituksissa realisoituneita riskejä. Näkemyksemme on, että kultamarkkinan perusfundamentit eivät ole muuttuneet, ja ne tukevat kullan hintaa myös vuoden toisella puoliskolla. Lyhyellä aikavälillä epävarmuus Lähi-idän alueella tekee ennustamisesta kuitenkin erittäin vaikeaa.
Kultaisen strategiamme toteutus etenee määrätietoisesti
Malminetsinnässä käynnistimme Endominesin historian laajimman malminetsintäkampanjan. Vuonna 2026 kairaamme noin 50 000 metriä puhdasta malminetsintää, mikä ylittää vuoden 2025 määrän lähes 2,8-kertaisesti. Maaliskuussa julkaisimme Pohjoisen kultalinjan ensimmäisen, 124 000 unssin kultavarannon sekä päivitimme koko yhtiön kultavarannot uuteen ennätykseen, yhteensä 619 600 unssiin kultaa.
Pohjoisella kultalinjalla sijaitsevan Kartitsan kultavarantojen julkaisun jälkeen julkaisimme alueelta uusia, erittäin lupaavia kairaustuloksia. Uudet tulokset vahvistavat entisestään alueen potentiaalia ja luovat edellytykset kultavarannon kasvattamiselle seuraavassa päivityksessä.
Eteläisellä kultalinjalla malminetsintä keskittyi Ukko-esiintymän alueelle. Olemme tutkineet tätä lupaavaa aluetta noin vuoden ajan, ja Ukon osuus koko vuoden 2026 kairausohjelmasta on noin puolet. Lisäksi aloitamme Kuittilan alueen jatkotutkimukset vuoden toisen neljänneksen aikana. Tavoitteenamme on saattaa molemmat esiintymät tuotantoon osana tuotannon laajennushanketta noin vuonna 2030. Hankkeen tavoitteena on kasvattaa vuosituotantomäärämme noin viisinkertaiseksi, 70 000–100 000 unssin tasolle, sekä käynnistää volframin ja molybdeenin tuotanto.
Tuotannon laajennushankkeessa jätimme ympäristövaikutusten arviointiohjelman viranomaiskäsittelyyn helmikuussa 2026. Hankkeeseen sisältyvä volframi on yksi Euroopan unionin kriittisistä mineraaleista, ja haimme hankkeelle strategisen projektin statusta EU:lta tammikuussa. Maaliskuussa julkistimme volframiin liittyvän ei-sitovan aiesopimuksen Wolfram Bergbau und Hütten AG:n kanssa. Volframin hinta on viime aikoina noussut voimakkaasti, mikä on lisännyt merkittävästi sen taloudellista merkitystä. Volframin hinta on tällä hetkellä jopa 300 000 USD per tonni. Tavoittelemme noin 1 000 tonnin vuotuista tuotantoa vuoden 2030 tienoilla.
Vapautimme resursseja Yhdysvalloista kasvuhankkeiden tueksi
Helmikuussa saatettiin päätökseen kolmen Idahossa sijaitsevan kultaesiintymään myynti. Kauppa keventää kustannusrakennettamme ja vapauttaa resursseja Karjalan kultalinjan kasvuprojekteihin. Kaupan jälkeen yhtiöllämme on Yhdysvalloissa hallinnassaan edelleen neljä esiintymää, joista kaksi sijaitsee Idahossa ja kaksi Montanassa.
Panostamme ihmisiin ja osaamiseen
Endominesin kasvu perustuu osaamiseen ja turvalliseen toimintakulttuuriin. Saimme katsauskaudella Eezy Flow:n myöntämän Suomen innostavimmat työpaikat -tunnustuksen, ja vahvistimme organisaatiotamme useilla onnistuneilla rekrytoinneilla. Nyt organisaatiomme on valmis seuraavaan kasvuvaiheeseen.
Aloitimme vuoden vahvassa iskussa, saavutimme keskeiset tavoitteemme ja loimme tukevan perustan koko vuoden 2026 menestykselle. Jatkamme kultaista matkaamme määrätietoisesti kohti seuraavaa kasvuloikkaa. Tavoitteenamme on rakentaa kaivostoimintaa, josta jokainen työntekijämme voi olla ylpeä ja joka samalla vie esimerkillään kaivosteollisuutta kohti kestävämpää tulevaisuutta.
Lämmin kiitos arvokkaasta työstä – kultainen matka jatkuu
Haluan kiittää kaikkia työntekijöitämme erinomaisesta työstä, joka mahdollisti katsauskauden poikkeuksellisen vahvan tuloksen. Kiitän myös omistajiamme, kumppaneitamme ja sidosryhmiämme siitä tuesta ja sitoutumisesta, joka on mahdollistanut huikean kasvumme.
Keskeiset tunnusluvut
| Avainluvut | Yksikkö | 1.1.–31.3.2026 | 1.1.–31.3.2025 | Muutos, % | 1.1.–31.12.2025 |
| Liikevaihto ja kannattavuus | |||||
| Liikevaihto | MEUR | 18,5 | 10,4 | 77,2 % | 45,5 |
| Pampalon tuotannon liikevaihto | MEUR | 18,5 | 10,4 | 77,2 % | 45,5 |
| % liikevaihdosta | % | 100,0 | 100,0 | – | 100,0 |
| Liiketoiminnan kulut | MEUR | -9,7 | -6,8 | 43,9 % | -29,3 |
| Käyttökate | MEUR | 8,8 | 3,7 | 138,8 % | 16,3 |
| % liikevaihdosta | % | 47,5 | 35,2 | – | 35,9 |
| Pampalon tuotannon käyttökate | MEUR | 11,6 | 4,8 | 144,3 % | 21,8 |
| % liikevaihdosta | % | 62,9 | 45,6 | – | 47,8 |
| Poistot ja arvonalentumistappiot | MEUR | -1,5 | -1,2 | 26,3 % | -8,7 |
| Liiketulos | MEUR | 7,3 | 2,5 | 191,6 % | 7,6 |
| % liikevaihdosta | % | 39,4 | 24,0 | – | 16,7 |
| Nettotulos | MEUR | 7,1 | 1,4 | 389,9 % | 7,3 |
| % liikevaihdosta | % | 38,3 | 13,8 | – | 16,1 |
| Osakekohtainen tulos, laimentamaton | EUR | 0,6 | 0,1 | 343,0 % | 0,7 |
| Tase | |||||
| Nettovelkaantumisaste | % | 6,8 | 35,5 | – | 17,4 |
| Omavaraisuusaste | % | 64,9 | 55,2 | – | 61,5 |
| Operatiiviset tunnusluvut | |||||
| Pampalon cash cost ilman investointeja ja varaston muutosta | EUR/unssi | -1 481 | -1 236 | 19,8 % | -1 436 |
| Kullan tuotanto | unssia | 4 955 | 4 513 | 9,8 % | 16 630 |
Konsernin liikevaihto katsauskaudella kasvoi 77,2 % ja oli 18,5 MEUR (10,4 MEUR). Konsernin liikevaihdosta 100 % muodostuu Pampalon tuotanto -segmentin liikevaihdosta. Liikevaihdon kasvu oli seurausta kullan tuotantomäärän 9,8 %:n kasvusta sekä korkeasta kullan markkinahinnasta, joka katsauskaudella oli keskimäärin 70,5 % vertailukautta korkeampi. Konsernin käyttökate kasvoi 138,8 % ja oli 8,8 MEUR (3,7 MEUR). Pampalon tuotanto -segmentin käyttökate oli 11,6 MEUR (4,8 MEUR) eli 62,9 % liikevaihdosta (45,6 %).
Valmiiden ja keskeneräisten tuotteiden varaston muutos paransi käyttökatetta 1,4 MEUR (0,2 MEUR). Aineisiin, tavaroihin ja palveluihin käytettiin katsauskaudella 6,4 MEUR (5,0 MEUR). Työsuhde-etuuksista aiheutuvat kulut kasvoivat pääosin henkilöstömäärän kasvun myötä ja olivat 2,0 MEUR (1,2 MEUR). Liiketoiminnan muissa kuluissa kannattavuutta rasitti yhteensä noin 1,1 MEUR kertaluonteiset kulut. Näistä 0,9 MEUR liittyi Yhdysvaltojen Idahossa sijaitsevien kolmen kultaesiintymän myyntiin liittyviin palkkioihin sekä muihin kaupan viimeistelyyn liittyviin kirjauksiin. Myynnistä sovittiin marraskuussa 2025, ja se saatiin päätökseen katsauskaudella. Muita kertaluonteisia eriä liiketoiminnan muissa kuluissa oli yhteensä 0,2 MEUR. Kaivosmineraaliveron määrä tammi-maaliskuussa oli 0,5 MEUR (0,1 MEUR). Kaivosmineraalivero kirjataan liiketoiminnan muihin kuluihin.
Konsernin liiketulos kasvoi 191,6 % ja oli 7,3 MEUR (2,5 MEUR). Poistot ja arvonalentumiset olivat yhteensä 1,5 MEUR (1,2 MEUR).
Konsernin nettotulos kasvoi 389,9 % ja oli 7,1 MEUR (1,4 MEUR).
Konsernin tulos osaketta kohden (laimentamaton) nousi 0,6 euroon (0,1 euroa).
| Operatiiviset tunnusluvut | Yksikkö | 1.1.–31.3. 2026 | 1.1.–31.3. 2025 | Muutos, % | 1.1.–31.12. 2025 |
| Pampalon cash cost ilman investointeja ja varaston muutosta | EUR/unssi | -1 481 | -1 236 | 19,8 % | -1 436 |
| Kullan tuotanto | unssia | 4 955 | 4 513 | 9,8 % | 16 630 |
Pampalon tuotanto muodostaa Endominesin liiketoiminnan perustan, ja tuotantotason nostamiseen tähtääviä toimenpiteitä tehdään jatkuvasti. Tammi-maaliskuussa yksikkökustannus (cash cost) per tuotettu unssi (ilman investointeja ja varaston muutosta) oli -1 481 EUR/unssi (-1 236 EUR/unssi), missä kasvua oli 19,8 % edellisvuoden vastaavaan ajanjaksoon verrattuna. Kuluvalle vuodelle laskentatapaa on tarkennettu, ja laskennasta on poistettu malmivaraston muutos. Yksikkökustannuksen nousuun vaikutti erityisesti maanalaisen kaivoksen edellisvuotta matalampi malmin kultapitoisuus sekä korkeampi sähkön hinta.
Tase, rahavirta ja rahoitus
Maaliskuun lopussa taseen loppusumma oli 100,2 MEUR (77,5 MEUR). Konsernin rahat ja pankkisaamiset olivat 9,4 MEUR (1,7 MEUR). Korolliset nettovelat olivat 4,4 MEUR (15,2 MEUR). Nettovelkaantumisaste oli 6,8 % (35,5 %) ja omavaraisuusaste 64,9 % (55,2 %). Korollisen nettovelan määrään vaikutti positiivisesti vaihtovelkakirjalainojen konvertointi osakkeiksi sekä korkeampi rahavarojen määrä.
Operatiivinen rahavirta ennen investointeja oli 8,7 MEUR (1,5 MEUR). Investointien nettorahavirta oli -3,0 MEUR (-4,1 MEUR), mikä piti sisällään Endomines Idaho LLC:n myymien esiintymien kauppasumman ensimmäisen erän 1,9 MEUR maksun.
Ohjeistus tilikaudelle 2026
Yhtiö pitää aiemman ohjeistuksensa ennallaan ja arvioi kullan tuotannon kasvavan 10–20 % edellisvuodesta. Vuonna 2025 Endomines tuotti 16 630 unssia, 517,2 kg kultaa.
Webcast analyytikoille, sijoittajille ja medialle 12.5.2026 klo 14.00
Englanninkielinen webcast sijoittajille, analyytikoille ja medialle järjestetään 12.5.2026 klo 14.00. Osallistuminen tilaisuuteen osoitteessa: https://endomines.events.inderes.com/2026-q1/register. Tallenne webcastista on myöhemmin saatavilla yhtiön verkkosivuilla osoitteessa https://endomines.com/sijoittajat/raportit-ja-esitykset.
Lisätiedot
Kari Vyhtinen
CEO, Endomines Finland Oyj
kari.vyhtinen@endomines.com
+358 40 585 0050
Minna Karttunen
CFO
Endomines Finland Oyj
minna.karttunen@endomines.com
+358 40 513 3225
Endomines Finland Oyj on suomalainen, kestävän kaivostoiminnan edelläkävijä. Toimintamme keskittyy kullan tuotantoon ja malminetsintään Karjalan kultalinjalla, Itä-Suomessa. Tuotamme kultaa koru- ja elektroniikkateollisuudelle, ja luomme arvoa muuttamalla luonnonvarat vauraudeksi, sijoitukseksi, joka kestää maailmanpolitiikan epävakauden. Visiomme on kehittää Karjalan kultalinjasta yksi maailman merkittävimmistä ja kestävimmistä kullantuotantoalueista. Endomines on listattu OMX Helsingin päälistalle (PAMPALO). www.endomines.com.