Lumo Homes plc: Lumo Kodit Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2026
Lumo Kodit Oyj Pörssitiedote 6.5.2026 klo 8.00
Lumo Kodit Oyj:n osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2026
Like-for-Like vuokratuotto kasvoi, vuokrausaste parani edellisvuodesta
Tämä on tiivistelmä tammi-maaliskuu osavuosikatsauksesta, joka on kokonaisuudessaan tämän tiedotteen liitteenä sekä ladattavissa yhtiön internet-sivuilla osoitteessa https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/.
Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin ole mainittu. Tässä osavuosikatsauksessa esitetyt luvut ovat tilintarkastamattomia.
Yhteenveto tammi-maaliskuusta 2026
- Liikevaihto laski 3,1 prosenttia ja oli 110,8 (114,3) miljoonaa euroa.
- Nettovuokratuotto laski 4,7 prosenttia ja oli 59,9 (62,8) miljoonaa euroa. Nettovuokratuotto oli 54,0 (54,9) prosenttia liikevaihdosta.
- Tulos ennen veroja oli -20,9 (-11,0) miljoonaa euroa. Tulokseen sisältyy -42,6 (-37,4) miljoonan euron nettotulos sijoituskiinteistöjen käypään arvoon arvostamisesta sekä sijoituskiinteistöjen luovutusvoittoja ja -tappioita -1,6 (-0,8) miljoonaa euroa. Osakekohtainen tulos oli -0,07 (-0,04) euroa.
- Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) laski 8,6 prosenttia ja oli 21,2 (23,3) miljoonaa euroa.
- Sijoituskiinteistöjen käypä arvo oli katsauskauden lopussa 7,6 (7,9) miljardia euroa sisältäen 22,8 (280,0) miljoonaa euroa Myytävänä olevia sijoituskiinteistöjä.
- Taloudellinen vuokrausaste oli katsauskaudella 95,6 (92,8) prosenttia.
- Bruttoinvestoinnit olivat 12,0 (4,0) miljoonaa euroa eli 10,9 (3,5) prosenttia liikevaihdosta.
- Osakekohtainen oma pääoma oli 14,77 (14,65) euroa ja oman pääoman tuotto oli -1,9 (-1,0) prosenttia. Sijoitetun pääoman tuotto oli 0,4 (1,1) prosenttia.
- Osakekohtainen EPRA NTA (nettovarallisuus) kasvoi 0,8 prosenttia ja oli 18,46 (18,31) euroa.
- Rakenteilla ei ollut yhtään Lumo-asuntoa katsauskauden päättyessä.
Lumo Kotien omistuksessa oli katsauskauden lopussa 38 898 (40 949) vuokra-asuntoa. Edellisvuoden maaliskuun jälkeen valmistui 119 (113) asuntoa ja myytiin 2 170 (24) asuntoa.
Keskeiset tunnusluvut
| 1-3/2026 | 1-3/2025 | Muutos % | 2025 | |
| Liikevaihto, M€ | 110,8 | 114,3 | -3,1 | 455,2 |
| Nettovuokratuotto, M€ * | 59,9 | 62,8 | -4,7 | 307,7 |
| Nettovuokratuotto liikevaihdosta, % * | 54,0 | 54,9 | 67,6 | |
| Voitto/tappio ennen veroja, M€ * | -20,9 | -11,0 | -89,7 | 26,8 |
| Käyttökate (EBITDA), M€ * | 6,2 | 16,3 | -61,8 | 147,8 |
| Käyttökate liikevaihdosta, % * | 5,6 | 14,3 | 32,5 | |
| Oikaistu käyttökate (Adjusted EBITDA), M€ * | 50,4 | 54,5 | -7,4 | 270,6 |
| Oikaistu käyttökate liikevaihdosta, % * | 45,5 | 47,7 | 59,4 | |
| Kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO), M€ * | 21,2 | 23,3 | -8,7 | 140,9 |
| FFO liikevaihdosta, % * | 19,2 | 20,3 | 31,0 | |
| FFO ilman kertaluonteisia kuluja, M€ * | 21,2 | 23,3 | -8,7 | 140,9 |
| Sijoituskiinteistöt, M€ ¹⁾ | 7 570,4 | 7 922,6 | -4,5 | 7 620,7 |
| Taloudellinen vuokrausaste, % | 95,6 | 92,8 | 94,8 | |
| Korollinen vieras pääoma, M€ * ²⁾ | 3 233,2 | 3 740,5 | -13,6 | 3 391,3 |
| Oman pääoman tuotto-% (ROE) * | -1,9 | -1,0 | 0,6 | |
| Sijoitetun pääoman tuotto-% (ROI) * | 0,4 | 1,1 | 2,1 | |
| Omavaraisuusaste, % * | 46,2 | 43,6 | 45,4 | |
| Loan to Value (LTV), % * ³⁾ | 42,5 | 45,4 | 42,3 | |
| EPRA Net Tangible Assets (NTA), M€ | 4 432,2 | 4 525,9 | -2,1 | 4 492,0 |
| Bruttoinvestoinnit, M€ * | 12,0 | 4,0 | 202,0 | 42,5 |
| Henkilöstö katsauskauden lopussa | 253 | 260 | 256 | |
| Osakekohtaiset tunnusluvut, € | 1-3/2026 | 1-3/2025 | Muutos % | 2025 |
| Osakekohtainen kassavirta ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) * | 0,09 | 0,09 | 0,0 | 0,57 |
| Osakekohtainen tulos | -0,07 | -0,04 | -75,0 | 0,08 |
| Osakekohtainen EPRA NTA | 18,46 | 18,31 | 0,8 | 18,61 |
| Osakekohtainen oma pääoma | 14,77 | 14,65 | 0,8 | 14,89 |
| * Lumo Kodit julkaisee Euroopan arvopaperimarkkinaviranomaisen (ESMA) ohjeiden mukaisen selostuksen käyttämistään vaihtoehtoisista | ||||
| tunnusluvuista Osavuosikatsauksen Tunnusluvut -osiossa | ||||
| ¹⁾ Sisältää Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä | ||||
| ²⁾ Ei sisällä Myytävänä oleviin pitkäaikaisiin omaisuuseriin liittyviä velkoja | ||||
| ³⁾ Ei sisällä Myytävänä olevia pitkäaikaisia omaisuuseriä ja niihin liittyviä velkoja. 31.3.2025 Loan to Value (LTV) sisältäen Myytävänä olevat | ||||
| pitkäaikaiset omaisuuserät ja niihin liittyvät velat oli 44,0 %. | ||||
Näkymät vuodelle 2026 ennallaan
Lumo Kodit arvioi konsernin liikevaihdon vuonna 2026 olevan 484-497 miljoonaa euroa. Lisäksi yhtiö arvioi konsernin kassavirran ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) vuonna 2026 olevan 147-157 miljoonaa euroa ilman kertaluonteisia kuluja.
Näkymät perustuvat yhtiön johdon arvioon liikevaihdon kehityksestä, kiinteistöjen ylläpitokuluista ja korjauksista, hallintokuluista, rahoituskuluista ja maksettavista veroista sekä johdon näkemykseen toimintaympäristön kehityksestä.
Näkymissä on otettu huomioon arvio vuokrausasteesta ja vuokrien kehityksestä. Näkymissä on otettu huomioon myös 4 761 asunnon hankinnan vaikutus. Näkymissä ei ole otettu huomioon mahdollisten tulevien ostojen ja myyntien vaikutuksia.
Yhtiön johto voi vaikuttaa liikevaihtoon ja kassavirtaan ennen käyttöpääoman muutosta (FFO) yhtiön oman liiketoiminnan kautta. Yhtiön johto ei voi vaikuttaa markkinoiden kehitykseen, säädösympäristöön eikä kilpailutilanteeseen.
Toimitusjohtajan katsaus
Liikevaihto ja nettovuokratuotto laskivat vuoden ensimmäisellä neljänneksellä, mikä johtui pääasiassa noin 2 000 asunnon portfolion myynnistä, joka toteutettiin viime vuoden heinäkuussa. Vertailukelpoisesti, sekä liikevaihto että nettovuokratuotto kuitenkin kasvoivat, mikä heijastaa ydinliiketoimintamme jatkuvaa vahvuutta. FFO heikentyi liikevaihdon laskun ja kylmän talven takia. Katsauskauden aikana maksuvalmiutemme säilyi hyvänä ja taseemme vahvana.
Vuokramarkkinatilanteessa ei tapahtunut alkuvuoden aikana merkittäviä muutoksia. Erityisesti pääkaupunkiseudulla ylitarjontatilanne ja markkinan tasapainottuminen jatkuvat. Asuinrakentaminen on ollut poikkeuksellisen vähäistä jo neljän vuoden ajan, eikä sen odoteta kasvavan vielä kuluvana vuonna. Valtion tukeman asuntotuotannon aloitukset olivat viime vuonna vielä kohtalaisella tasolla, mutta tukimuutosten seurauksena niiden odotetaan vähenevän. Vapaarahoitteisen asuntotuotannon osalta markkina ei vielä tue uusien aloitusten käynnistymistä.
Julkaisimme vuoden alussa päivitetyn strategian vuosille 2026-2028, jossa täsmensimme yhtiön strategiset painopisteet sekä päivitimme taloudelliset tavoitteet ja osinkopolitiikan. Samassa yhteydessä uudistimme myös brändistrategiamme. Yhtiökokous hyväksyi yhtiön toiminimen muutoksen, ja maaliskuussa yhtiön nimi vaihtui Lumo Kodit Oyj:ksi. Asiakkaille olemme toimineet Lumo-brändin alla jo pitkään, ja nyt myös yritysbrändimme ja toiminimemme on yhtenäistetty. Jatkossa toimimme yhden brändin alla, mikä tukee strategiamme toteuttamista ja toimintamme selkeyttämistä. Strategiamme ytimessä on asiakaskeskeisyys ja asiakaskokemuksen parantaminen, jonka uskomme näkyvän myös hinnoittelun preemiona. Asiakaskokemuksemme kehittyi vuoden alussa vahvasti. Maaliskuussa asiakkaiden suositteluhalukkuus NPS oli 60, mikä on kaikkien aikojen korkein tulos mittaushistoriassamme.
Saimme katsauskauden jälkeen päätökseen 4 761 asunnon portfoliokaupan Varmalta. Kuten olemme aiemmin kertoneet, palaamme tämän oston myötä takaisin kasvun uralle. Tavoitteenamme on kasvaa kannattavasti ja parantaa osakekohtaista FFO:ta. Ostetun portfolion kohteet ovat laadukkaita ja ne sijaitsevat suurimmaksi osaksi kasvukeskuksissa. Uusien asuntojen vuokraus on lähtenyt käyntiin odotuksia paremmin heti kaupan toteutumisen jälkeen.
Asuntoportfolion hankinta rahoitettiin osittain 600 miljoonan euron yrityskaupparahoituksella, jonka maturiteetti on 12 kuukautta. Suunnitelmamme on jälleenrahoittaa rahoitusjärjestely velalla pääomamarkkinoilta, ja seuraamme aktiivisesti rahoitusmarkkinoiden kehitystä. Lähi-idän kriisin puhjettua korkotaso on noussut, mutta korkeammat korot vaikuttavat yhtiöön ensisijaisesti uusien lainajärjestelyjen kautta, sillä suojausasteemme on korkea. Vahva taseemme ja hyvä likviditeettitilanteemme antavat meille hyvät edellytykset edetä strategian mukaisesti ja seurata rahoitusmarkkinatilanteen kehittymistä rauhassa.
Reima Rytsölä
Toimitusjohtaja
Tiedotustilaisuus ja webcast
Lumo Kodit järjestää institutionaalisille sijoittajille, analyytikoille ja medialle suunnatun tiedotustilaisuuden 6.5.2026 klo 10.00 pääkonttorillaan osoitteessa Mannerheimintie 168A, Helsinki. Tilaisuuden kieli on englanti. Tilaisuuden jälkeen medialla on mahdollisuus esittää kysymyksiä myös suomeksi.
Tilaisuutta voi seurata suorana webcast-lähetyksenä. Lähetykseen ei tarvitse rekisteröityä etukäteen. Tiedotustilaisuutta voi seurata osoitteessa: https://lumo.events.inderes.com/q1-2026.
Tiedotustilaisuuteen voi osallistua myös puhelimitse. Osallistuminen telekonferenssiin edellyttää rekisteröitymistä oheisen linkin kautta: https://events.inderes.com/lumo/q1-2026/dial-in. Rekisteröidyttyäsi saat puhelinnumeron ja konferenssitunnuksen, joiden avulla telekonferenssiin liitytään.
Webcast-lähetys tallennetaan, ja se on myöhemmin saatavilla yhtiön verkkosivuilla: https://yritys.lumo.fi/sijoittajat/tiedotteet-ja-julkaisut/taloudelliset-raportit/.
Lisätiedot:
Niina Saarto, Director, Treasury & Investor Relations, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3283, niina.saarto@lumo.fi
Erik Hjelt, talousjohtaja, Lumo Kodit Oyj, puh. 020 508 3225, erik.hjelt@lumo.fi
Jakelu:
Nasdaq Helsinki, Irish Stock Exchange, keskeiset tiedotusvälineet
Lumo Kodit Oyj on Suomen suurin asuntosijoitusyhtiö ja kaupunkiasumisen rohkea uudistaja. Kotimme sijaitsevat suurimmissa kasvukeskuksissa hyvien kulkuyhteyksien ja monipuolisten palveluiden äärellä. Panostamme kestäviin, moderneihin ja digitaalisiin ratkaisuihin, jotka tekevät vuokra-asumisen arjesta sujuvaa ja joustavaa. Luomme parempaa kaupunkiasumista tarjoamalla parhaan asiakaskokemuksen. Lumo - helposti paras koti.
Lumo Kodit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsinki Oy:n päälistalla. Lisätietoja: https://yritys.lumo.fi