Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 50,5 | 53,0 | 53,3 | -1 % | 216 | |
| Käyttökate (oik.) | 9,6 | 9,6 | 9,5 | 1 % | 34,9 | |
| Käyttökate | 7,0 | 6,1 | 5,5 | 11 % | 20,4 | |
| EPS (raportoitu) | 0,01 | 0,01 | 0,00 | -0,01 | ||
| Liikevaihdon kasvu-% | -88,6 % | 5,1 % | 5,8 % | -0,7 %-yks. | 2,7 % | |
| Käyttökate-% (oik.) | 14,4 % | 18,1 % | 10,8 % | 7,3 %-yks. | 9,8 % |
Oriolan Q3-raportti oli päälinjoiltaan odotustemme mukainen: liikevaihto kasvoi 5,1 % 53,0 MEUR:oon (ennuste 53,3 MEUR) ja oikaistu käyttökate oli 9,6 MEUR eli käytännössä ennusteemme (9,5 MEUR) ja vertailukauden tasolla. Olennaisinta raportissa oli kuitenkin se, että yhtiö piti koko vuoden ohjeistuksensa ennallaan, vaikka pidimme ennakossa ohjeistuksen laskua selvänä riskinä. Lisäksi yhteisyritys Kronans Apotekin tulos parani selvästi odotuksiamme enemmän.
Oikaistu käyttökate 9,6 MEUR sisälsi 0,7 MEUR:n kertaluonteisen omien tuotteiden varaston arvonalentumisen, joka liittyi hitaasti kiertävään erityislupavalmisteeseen. Ilman tätä erää operatiivinen tulos olisi ylittänyt ennusteemme jonkin verran, mikä on positiivista, sillä odotimme kohonneiden rahtikustannusten painavan kannattavuutta. Yhtiö kertoo onnistuneensa siirtämään polttoaineen hinnannousun vaikutuksia asiakkaille. Oikaistu käyttökatemarginaali oli 18,1 % (Q3'25: 19,0 %). Segmenttitasolla Services-segmentin liikevaihto kasvoi 3,7 % eli hieman ennustamaamme hitaammin, mutta sen oikaistu käyttökate nousi 10,1 MEUR:oon, mikä ylitti 9,5 MEUR:n ennusteemme. Products-segmentin liikevaihto kasvoi 8,8 % ennustettamme nopeammin tukkukaupan ja erityislupavalmisteiden vetämänä, mutta arvonalentumisen vuoksi segmentin oikaistu käyttökate jäi 1,7 MEUR:oon (ennuste 2,0 MEUR). Asiantuntijapalveluiden myynti pysyi yhtiön mukaan heikkona.
Raportoitu käyttökate oli 6,1 MEUR ja ylitti 5,5 MEUR:n ennusteemme, sillä pääasiassa ERP-hankkeen käyttöönottokuluihin liittyvät oikaisuerät (-3,5 MEUR) jäivät hieman ennakoimaamme pienemmiksi. Raportoitu EPS oli 0,01 euroa (ennuste 0,00 euroa). Kronans Apotekin tulos oli 1,8 MEUR (Q3'25: -0,1 MEUR) ja EBITA parani 4,6 MEUR:oon (2,7 MEUR) liikevaihdon kasvaessa 6,5 %, kun odotimme vain lievästi voitollista tulosta. Kronansin kannattavuus parani nyt toisena peräkkäisenä kvartaalina, mikä on ennakossa peräänkuuluttamamme selkeämmän nousutrendin kannalta rohkaisevaa. Vapaa rahavirta kääntyi Q3:lla positiiviseksi 5,4 MEUR:oon (-9,2 MEUR), mutta tammi-syyskuun vapaa rahavirta on edelleen -29,8 MEUR ja omavaraisuusaste laski 12,1 %:iin (15,8 %), joten taseasema säilyy seurannassa.
Oriola odottaa edelleen vuoden 2026 oikaistun käyttökatteen kasvavan edellisvuodesta (2025: 35,1 MEUR). Tammi-syyskuun oikaistu käyttökate oli 25,3 MEUR (25,2 MEUR), joten ohjeistuksen saavuttaminen edellyttää Q4:llä vertailukautta (9,9 MEUR) parempaa tulosta. Koko vuoden ennusteemme (34,9 MEUR) on ohjeistuksen alarajan tuntumassa, eikä ohjeistuksen säilyminen poista riskiä tiukasta loppuvuodesta. Yhtiö kuitenkin odottaa uusien jakelukumppanuuksien vaikuttavan positiivisesti jo Q4:llä ja viittaa tehostamistoimien säästöihin sekä polttoainekustannusten hillintään. ERP-hankkeen toteutusstrategiaa on tarkistettu, ja Enköpingin automaatiouudistus etenee kohti käyttöönottoa Q1'27 lopulla. Kokonaisuutena raportti oli ennakko-odotuksiimme nähden lievästi positiivinen etenkin Kronansin ja ohjeistuksen säilymisen osalta, ja lähivuosien ennusteisiimme kohdistunee korkeintaan pieniä muutoksia.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille