Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Robokommentti Relaisin Q3-tuloksesta

RELAISAnalyytikon kommentti28.10.2026 klo 09.02
Flash
Keskustele

Tiivistelmä

  • Relaisin Q3-tulos ylitti odotukset oikaistun EBITA:n osalta, joka kasvoi 5 % 11,5 MEUR:oon, ylittäen sekä ennusteemme että konsensuksen.
  • Liikevaihto kasvoi 10 % 111 MEUR:oon, mutta raportoitu EPS jäi selvästi ennusteestamme 0,11 euroon, mikä johtui osittain hybridilainan korkokuluista.
  • Teknisen tukkukaupan kannattavuus heikkeni, ja yhtiö aikoo nopeuttaa tehostustoimiaan tässä segmentissä, odottaen vaikutusten näkyvän vuoden 2027 aikana.
  • Liiketoiminnan nettorahavirta laski Q3:lla, mutta tammi-syyskuun kassavirta yli kaksinkertaistui, ja nettovelka/käyttökate nousi yritysostojen myötä.

Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.

Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.

Alkuperäinen tiedote

EnnustetaulukkoQ3'25Q3'26Q3'26eErotusQ3'26eKonsensus2026e
MEUR / EURVertailuToteutunutInderesTot. vs. inderesKonsensusAlinYlinInderes
Liikevaihto101111,51092 %1130,0-0,0465
Käyttökate14,416,316,6-2 %17,40,0-0,066,9
Oikaistu EBITA10,911,510,213 %11,00,0-0,043,4
Tulos ennen veroja4,45,66,10,0-0,021,3
EPS (raportoitu)0,180,110,17-35 %0,190,0-0,00,69
Liikevaihdon kasvu-%34,9 %10,0 %8,2 %1,8 %-yks.11,7 %######-######21,2 %
EBITA-%10,8 %10,3 %9,3 %1,0 %-yks.9,7 %-9,3 %

Relaisin Q3-tulos oli operatiivisesti odotuksiamme parempi: oikaistu EBITA kasvoi 5 % 11,5 MEUR:oon, kun odotimme sen laskeneen vertailukaudesta 10,2 MEUR:oon. Luku ylitti myös konsensuksen (11,0 MEUR). Liikevaihto kasvoi 10 % 111 MEUR:oon ja oli hieman ennustettamme (109 MEUR) korkeampi. Tulosparannus tuli kahdesta pienemmästä segmentistä, kun taas suurimman segmentin eli Teknisen tukkukaupan kannattavuus heikkeni ja yhtiö kertoo nopeuttavansa siellä tehostustoimia. Raportoitu osakekohtainen tulos (0,11 euroa) jäi sen sijaan selvästi 0,17 euron ennusteestamme.

Liikevaihdon kasvu nojasi yritysostoihin

Liikevaihdon 10 %:n kasvusta yritysostot toivat 6 prosenttiyksikköä ja valuuttakurssit 2 prosenttiyksikköä, joten orgaaninen kasvu oli 2 %. Segmenteistä Tuotteet ja ratkaisut kasvoi 24 % 14,2 MEUR:oon (ennusteemme +19 %) Tershine-yritysoston ja nykyisten yhtiöiden vedolla, Hyötyajoneuvopalvelut 10 % 45,6 MEUR:oon (ennuste +11 %) ja Tekninen tukkukauppa 7 % 54,3 MEUR:oon, mikä ylitti selvästi 3 %:n kasvuodotuksemme. Yhtiön mukaan kysyntä oli pääosin vakaata, mutta heikkeni neljänneksen loppua kohden etenkin Norjassa. Suomessa korjaamojen yhdistämiset vähensivät myyntiä lyhyellä aikavälillä.

Kannattavuus ylitti odotukset, mutta Tekninen tukkukauppa pettää

Oikaistu EBITA-marginaali oli 10,3 %, mikä ylitti 9,3 %:n ennusteemme, vaikka laskikin vertailukauden 10,8 %:sta. Bruttokate parani 49,8 %:iin (48,4 %), mutta liiketoiminnan kulut kasvoivat liikevaihtoa nopeammin. Orgaanisesti oikaistu EBITA laski 1 % Teknisen tukkukaupan ja suurempien keskitettyjen kulujen vuoksi, ja yritysostot toivat kasvusta 5 prosenttiyksikköä. Positiivinen yllätys tuli Hyötyajoneuvopalveluista, jonka oikaistu EBITA kasvoi 23 % 5,0 MEUR:oon ja marginaali parani 10,9 %:iin (9,7 %), kun odotimme Norjan kysynnän pehmeyden painaneen kannattavuutta. Myös Tuotteet ja ratkaisut ylitti odotuksemme vakaasta kannattavuudesta, sillä sen oikaistu EBITA kasvoi 31 % 3,1 MEUR:oon hinnoittelun, tuotevalikoiman ja kustannuskurin tukemana. Teknisen tukkukaupan oikaistu EBITA sen sijaan laski 4,7 MEUR:oon (5,3 MEUR) ja marginaali 8,7 %:iin (10,5 %), koska volyymien kasvu ei yhtiön mukaan pysynyt kulurakenteen kasvun tahdissa. Käyttökate (16,3 MEUR) oli käytännössä ennusteemme (16,6 MEUR) tasolla, mikä viittaa siihen, että osa oikaistun EBITAn ylityksestä selittyy raportoidun ja oikaistun luvun välisellä 1,7 MEUR:n erolla eli vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä.

Osakekohtainen tulos jäi ennusteesta

Katsauskauden voitto laski 8 % 3,2 MEUR:oon ja raportoitu EPS 38 % 0,11 euroon, mikä alitti selvästi 0,17 euron ennusteemme. Tiivistelmätiedote ei kerro tulosta ennen veroja, joten poikkeaman tarkka jakautuminen rahoituskulujen, verojen ja kertaerien kesken ei ole vielä arvioitavissa. Nettotuloksen ja EPS:n laskuvauhtien ero viittaa kuitenkin siihen, että ennakossa mainitsemamme hybridilainan korkokulut painavat osakekohtaista tulosta. Oikaistu EPS ilman yritysostoihin liittyviä poistoja oli 0,32 euroa (0,39 euroa).

Kassavirta ja velkaantuminen

Liiketoiminnan nettorahavirta oli Q3:lla 4,8 MEUR (6,6 MEUR), mitä yhtiö selittää kasvaneella käyttöpääomalla ja maksetuilla veroilla. Tammi-syyskuun kassavirta on kuitenkin yli kaksinkertaistunut 22,0 MEUR:oon. Nettovelka/käyttökate nousi 4,0x:ään (3,7x) ja ilman IFRS 16 -vaikutusta 5,0x:ään (4,3x), mikä heijastelee yritysostoja. Sijoitetun pääoman tuotto oli 10,6 % (12,2 %) ja jäi yhtiön yli 13 %:n tavoitteesta.

Fokus Teknisen tukkukaupan tehostustoimissa

Relais ei anna ohjeistuskäytäntönsä mukaisesti numeerista ohjeistusta vuodelle 2026, eikä tässä tapahtunut muutosta. Toimitusjohtaja nostaa Teknisen tukkukaupan kannattavuuden palauttamisen tärkeimmäksi operatiiviseksi prioriteetikseen, ja tehostustoimien täysimääräisen vaikutuksen yhtiö odottaa näkyvän vuoden 2027 aikana. Loppuvuoden painopisteinä yhtiö mainitsee näiden toimien toteuttamisen ja käyttöpääomakurin ylläpitämisen sesonkikaudella. Odotuksia paremman operatiivisen tuloksen myötä lähivuosien EBITA-ennusteisiimme ei kohdistune laskupaineita, mutta EPS-tason alitus ja Teknisen tukkukaupan heikentynyt kannattavuus tasapainottavat kuvaa. Tulospäivän webcastissa huomio kohdistunee tehostustoimien sisältöön ja markkinakommentteihin, jotka olivat ennakossamme keskeiset avoimet kysymykset.

Sisäänkirjautuminen vaadittu

Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille

Luo ilmainen tunnus

Relais Group on vuonna 2010 perustettu ajoneuvojen jälkimarkkinoilla erilaisia liiketoimintoja pitkäjänteisesti omistava ja kehittävä konserni. Konsernin nykyiset liiketoiminnot muodostuvat varaosien ja sähkövarusteiden tukkumyyntiä sekä hyötyajoneuvojen korjaamo- ja huoltoliiketoimintaa harjoittavista yhtiöistä, jotka toimivat Pohjoismaissa ja Baltiassa.

Lue lisää yhtiösivulla

Tunnusluvut21.10.

202526e27e
Liikevaihto383,4464,9484,8
kasvu-%18,8 %21,2 %4,3 %
EBIT (oik.)38,443,447,4
EBIT-% (oik.)10,0 %9,3 %9,8 %
EPS (oik.)1,481,131,28
Osinko0,300,320,35
Osinko %1,8 %2,7 %3,0 %
P/E (oik.)11,310,39,1
EV/EBITDA10,57,46,7

Foorumin keskustelut

Reippaalla sadalla kilolla toimitusjohtajalle osakkeita! Inderes Relais Group Oyj - Johdon liiketoimet - Johansson Gebauer - Inderes Relais ...
2.11.2026 klo 8.31
- poutapilviä
28
Juho Toratti on kirjoitellut Relais Groupista Q3-tuloksen jäljiltä Gebauer on luottavainen, että aloitettu kannattavuusparannusohjelma tehoaa...
30.10.2026 klo 13.57
- Sijoittaja-alokas
8
Tässä on Petriltä yhtiöraportti Relaisista Q3:n tiimoilta Relaisin Q3 sujui operatiivisesti ennakoimaamme paremmin kaikkien segmenttien hieman...
29.10.2026 klo 8.32
- Sijoittaja-alokas
7
Hei, Raha ei ole liikkunut tässä prosessissa, tämä pitää paikkansa. Tämä erä olisi kuulunut aiemmalle tilikaudelle, mutta kirjattiin nyt.
28.10.2026 klo 19.49
- Sebastian Seppanen
9
Yllätyin kyllä, että päivän loppukurssi on se mistä aamulla lähdettiin liikenteeseen. Avauksessa käytiin melkein 5% nousussa ja vaihto taisi...
28.10.2026 klo 17.31
- Jageksi
7
Kiitos @SebastianS vastauksesta. Eli ymmärsinkö oikein, että tässä oikaistiin aikaisempien tilikausien laskennallista verosaamista pois? Eli...
28.10.2026 klo 17.22
- Jageksi
1
Hei @Jageksi , Kysymykseesi liittyen: Verokirjaus liittyy aiemman tilikauden laskennallisten verosaamisten kirjaamiseen. Kirjaus on kertaluonteinen...
28.10.2026 klo 16.57
- Sebastian Seppanen
11