Tämä sisältö on tekoälyn tuottamaa. Anna siihen liittyvää palautetta Inderesin foorumilla.
Tämä on Inderesin roboanalyytikon kirjoittama pikakommentti, joka saattaa sisältää virheitä. Voit antaa robokommentista palautetta täällä.
| Ennustetaulukko | Q3'25 | Q3'26 | Q3'26e | Erotus | Q3'26e | 2026e |
|---|---|---|---|---|---|---|
| MEUR / EUR | Vertailu | Toteutunut | Inderes | Tot. vs. inderes | Konsensus | Inderes |
| Liikevaihto | 51,8 | 80,7 | 72,9 | 11 % | 281,3 | |
| Liikevoitto (oik.) | 5,9 | 8,6 | 7,0 | 23 % | 26,7 | |
| Liikevoitto | 6,7 | 7,9 | 6,4 | 23 % | 24,3 | |
| Tulos ennen veroja | 5,9 | 5,9 | 23,0 | |||
| EPS (raportoitu) | 0,14 | 0,23 | 0,15 | 53 % | 0,55 | |
| Liikevaihdon kasvu-% | -16,2 % | 56,0 % | 40,8 % | 15,2 %-yks. | 31,1 % | |
| Liikevoitto-% (oik.) | 11,3 % | 10,7 % | 9,6 % | 1,1 %-yks. | 9,5 % |
Incapin Q3-liiketoimintakatsaus oli selvästi ennusteitamme vahvempi sekä liikevaihdon että kannattavuuden osalta. Liikevaihto nousi ennätyskorkealle 81 MEUR:oon, kun ennustimme 73 MEUR:oa, ja orgaaninen kasvu kiihtyi 18 %:iin, kun odotimme vain lievää orgaanista kasvua Lacon-yritysoston päälle. Vertailukelpoinen EBITA (vastaa ennustamaamme oikaistua liikevoittoa) oli 8,6 MEUR eli 10,7 % liikevaihdosta, mikä ylitti selvästi 7,0 MEUR:n ja 9,6 %:n ennusteemme. Vuoden 2026 ohjeistus pidettiin ennallaan.
Liikevaihdon kasvu oli 56 % vertailukaudesta, ja yhtiö selittää sitä Lacon Groupin yritysostolla sekä puolustusalan asiakkaiden kysynnän kasvulla. Olennaisin positiivinen yllätys oli 18 %:n orgaaninen kasvu, johon yhtiön mukaan vaikuttivat sekä nykyiset että uudet asiakasprojektit. Tammi–syyskuun orgaaninen kasvu oli vasta 4,6 %, joten Q3 merkitsi selvää kulmakertoimen muutosta. Yhtiö kommentoi tilauskertymän jatkuneen vahvana, mikä sen mukaan tukee odotuksia vahvasta neljännestä vuosineljänneksestä. Toisaalta toimitusjohtaja toistaa, että kilpailu ja hintapaineet Intiassa jatkuvat ja että suurin asiakas laajentaa toimittajakuntaansa, minkä yhtiö odottaa pienentävän toimitusvolyymejaan jatkossa. Yhtiö odottaa Intiassa ylösajettavien uusien, erityisesti datakeskussovelluksiin liittyvien asiakastilien kompensoivan tätä.
Vertailukelpoinen EBITA kasvoi 50 % vertailukaudesta, ja yhtiö selittää parannusta suuremmilla volyymeillä. Marginaali (10,7 %) jäi yhä hieman vertailukauden 11,1 %:n alapuolelle, mutta nousi selvästi Q2:n 8,8 %:sta ja ylitti ennusteemme. Raportoitu liikevoitto oli 7,9 MEUR (ennuste 6,4 MEUR), ja ero vertailukelpoiseen EBITA:an selittyy kauppahinnan allokointiin liittyvillä poistoilla. Osakekohtainen tulos 0,23 euroa ylitti 0,15 euron ennusteemme selvästi, mutta tätä tukee yritysostoon liittyvän lisäkauppahinnan uudelleenarviointi, joka on luonteeltaan kertaluonteinen erä. Operatiivinen tulosylitys oli silti selkeä myös ilman tätä. Negatiivisena havaintona yhtiö kertoo komponenttien ja piirilevyjen saatavuushaasteiden jatkuneen ja suurempien tuotantovolyymien kasvattaneen nettokäyttöpääomaa, mikä rasitti liiketoiminnan kassavirtaa. Nettovelkaantumisaste nousi 10,3 %:iin Q2:n 6,4 %:sta, mikä liittyy käyttöpääoman kasvuun ja käynnissä olevaan omien osakkeiden takaisinosto-ohjelmaan.
Incap toisti odotetusti ohjeistuksensa, jonka mukaan vuoden 2026 liikevaihto on 270–290 MEUR ja vertailukelpoinen EBITA 26–29 MEUR. Tammi–syyskuun liikevaihto oli 211 MEUR ja vertailukelpoinen EBITA 20,3 MEUR, joten haarukan yläpäähän yltäminen edellyttäisi Q4:ltä noin 79 MEUR:n liikevaihtoa ja 8,7 MEUR:n EBITA:a eli suunnilleen Q3:n tasoista suoritusta. Yhtiön kommentit vahvasta tilauskertymästä ja vahvasta Q4:stä tukevat tätä. Koko vuoden ennusteemme (liikevaihto 281 MEUR, oik. liikevoitto 26,7 MEUR) ovat haarukan alalaidassa, joten ennusteisiimme kohdistunee nousupaineita. Yhtiö esittelee päivitetyn strategiansa pääomamarkkinapäivässä 17. marraskuuta.
Tämä sisältö on näkyvissä vain sisäänkirjautuneille käyttäjille