Yksityisyysasetukset
Inderes käyttää evästeitä tarjotakseen paremman käyttökokemuksen ja henkilökohtaisemman palvelun. Hyväksymällä evästeiden käytön voimme kehittää palvelua entistä paremmin ja pystymme tarjoamaan sinua kiinnostavaa sisältöä.
  • Foorumi
  • Premium
  • Osakemarkkinat
    • PörssiReaaliaikaiset kurssit, indeksit ja markkinakehitys
    • AamukatsausPäivittäinen markkinakatsaus ja yön tärkeimmät tapahtumat
    • PörssikalenteriTulevat tulokset, listautumiset ja yritystapahtumat
    • OsinkokalenteriTulevat ja menneet osingot
  • Yhtiöt
    • YhtiötSelaa ja suodata listattujen yhtiöiden listaa
    • Löydä osakkeitaInspiraatiota seuraavaan sijoitukseesi
    • ListautumisetUudet listautumiset ja tulevat pörssiannit
    • YhtiökokouskutsutYhtiökokousten päivämäärät ja osakkeenomistajatiedot
  • Osaketutkimus
    • AnalyysiAsiantuntijoiden osakeanalyysi ja suositukset
    • ArtikkelitUutiset, näkemykset ja markkinakommentit
    • MallisalkkuInderesin mallisalkku
    • FemmeRohkeutta ja itseluottamusta sijoittamiseen
  • Opi sijoittamisesta
    • AnalyysikouluOpi lukemaan ja ymmärtämään osakeanalyysiä
    • SijoituskouluOppaita ja oppitunteja sijoitusosaamisen kasvattamiseen
    • SalkunhaltijatSijoitustietoa jokaiselle tasolle, ensiaskeleista edistyneisiin salkkustrategioihin.
    • inderesTVVideokeskus osaketutkimukselle, analyysille ja asiantuntijakommenteille
    • TranskriptitTulosjulkistusten ja sijoittajatapaamisten tekstimuotoiset tallenteet
    • OsakevertailuVertaa tunnuslukuja ja kehitystä useiden osakkeiden välillä
    • TuloskausiVertaile EPS-ennusteita toteutuneisiin tuloksiin
    • Sisäpiirin kaupatSeuraa yhtiöiden sisäpiiriläisten osto- ja myyntitoimintaa
    • LyhyeksimyyntiKatso, millä pörssiyhtiöillä on ilmoitettuja lyhyitä positioita
    • Virtuaalinen analyytikkochatEsitä kysymyksiä ja saa tekoälypohjaisia sijoitusnäkemyksiä
    • Korkoa korolle -laskuriLaske, miten säästösi kasvavat korkoa korolle -ilmiön ansiosta.
Sosiaalinen media
  • Inderes Foorumi
  • Youtube
  • Facebook
  • Instagram
  • X (Twitter)
  • Tiktok
  • Linkedin
Yhteystiedot
  • info@inderes.fi
  • +358 10 219 4690
  • Porkkalankatu 5
    00180 Helsinki
Inderes
  • Meistä
  • Tiimi
  • Avoimet työpaikat
  • Inderes sijoituskohteena
  • Palvelut pörssiyhtiöille
Sivusto
  • UKK
  • Q&A
  • Käyttöehdot
  • Tietosuojaseloste
  • Vastuuvapauslauseke

Inderesin vastuuvapauslauseke löytyy täältä. Kunkin Inderesin aktiivisessa seurannassa olevan osakkeen tarkemmat tiedot löytyvät kunkin osakkeen omilta yhtiösivuilta Inderes-sivustolla. © Inderes Oyj. Kaikki oikeudet pidätetään.

Rapala VMC:n Q3 2026: Pohjois-Amerikan vahva markkinatilanne jatkui kuivuuden haastaessa Eurooppaa

RAP1VPörssitiedote29.10.2026 klo 19.35
Keskustele

RAPALA VMC OYJ, Yhtiötiedote, 29.10.2026 klo 19.35 EET

Heinä–syyskuu (Q3) lyhyesti:

  • Liikevaihto oli 56,4 MEUR, 3 % yli viime vuoden tason (54,8). Vertailukelpoisten valuuttakurssien mukainen liikevaihto kasvoi 2 %.
  • Vertailukelpoinen liikevoitto* oli 2,0 MEUR (1,5).
  • Liiketoiminnan nettorahavirta oli 3,7 MEUR (-1,8).

Tammi–syyskuu (Q1-Q3) lyhyesti:

  • Liikevaihto oli 191,2 MEUR, 6 % yli viime vuoden tason (180,3). Vertailukelpoisten valuuttakurssien mukainen liikevaihto kasvoi 8 %.
  • Vertailukelpoinen liikevoitto* oli 15,5 MEUR (10,1).
  • Liiketoiminnan nettorahavirta oli 20,3 MEUR (4,4).
  • Vaihto-omaisuus oli 86,6 MEUR (85,2).
  • Lähiajan näkymät: Konserni odottaa koko vuoden 2026 vertailukelpoisen liikevoiton (ilman realisoitumattomien operatiivisia eriä suojaavien valuuttajohdannaisten markkina-arvostuksia ja muita vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä) olevan 12–14 miljoonaa euroa (vuonna 2025 8,4 miljoonaa euroa).

Toimitusjohtaja Cyrille Viellard: ”Myyntimme kasvoi kolmannella vuosineljänneksellä edellisvuodesta. Pohjois-Amerikan markkinatilanne säilyi vahvana, kun taas Euroopassa haastava kesä kumosi vahvan alkuvuoden tuoman kasvun. Vakava kuivuus keskeisillä Manner-Euroopan markkinoilla vähensi vapaa-ajan kalastusta. Tuotevalikoiman aktiivisella ohjaamisella saavutetut paremmat katteet, nopeampi varastonkierto ja kurinalainen kustannusten hallinta mahdollistivat liikevoittomme kasvun edellisvuodesta. Onnittelut jälleen koko Rapala VMC:n henkilöstölle ympäri maailmaa tästä saavutuksesta!
Yhdysvalloissa heinäkuussa 2026 järjestetyt ICAST-messut vahvistivat tuotekehityksemme vahvuuden ja alan arvostuksen tuotteitamme kohtaan. Saimme neljä tuotekategoriansa parhaan tuotteen palkintoa, joista kaksi meille tärkeässä ja kasvavassa Rapalan pehmytvieheiden kategoriassa. Palkinnot kuvastavat tuotteisiimme kohdistuvaa vahvaa kiinnostusta Pohjois-Amerikassa. Globaalit brändistrategiamme tuottavat tulosta ja mahdollistavat entistä kohdennetumman, pitkäjänteisemmän ja tehokkaamman toiminnan eri markkinasegmenteissämme.
Rahavirta on edelleen keskeinen painopisteemme ja sitä tukivat IEEPA-tullien palautusten loppuun saattaminen. Nettovelka, hybridilaina mukaan lukien, pieneni 7,6 MEUR edellisvuodesta. Samalla jatkoimme kasvun tukemista Yhdysvalloissa ja investointeja uusiin tuotteisiin.  Luotamme tuotekehitykseemme ja vuoden 2027 avovesikauden tuotetarjontaamme, mutta suhtaudumme lähiajan näkymiin edelleen varovaisesti. Liiketoimintamme on vahvasti riippuvainen suotuisista lumi- ja jääolosuhteista keskeisillä markkinoillamme, samalla kun maailmantalouteen ja geopoliittiseen tilanteeseen liittyvä epävarmuus jatkuu.”

Tunnusluvut

 Q3Q3Q1-Q3Q1-Q3FY
MEUR20262025202620252025
Liikevaihto56,454,8191,2180,3227,5
Liikevoitto5,71,621,510,74,2
% liikevaihdosta10,2 %2,9 %11,3 %5,9 %1,9 %
Vertailukelpoinen liikevoitto *2,01,515,510,18,4
% liikevaihdosta3,6 %2,8 %8,1 %5,6 %3,7 %
Liiketoiminnan nettorahavirta3,7-1,820,34,45,5
Nettovelkaantumisaste %39,8 %42,1%39,8 %42,1 % 53,5 %

* Ilman realisoitumattomien operatiivisia eriä suojaavien valuuttajohdannaisten markkina-arvostuksia ja muita vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä. Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät sisältävät olennaiset uudelleenjärjestelykustannukset, arvonalentumiset, liiketoimintahankinnoista ja -luovutuksista syntyvät tuotot ja kulut, vakuutuskorvaukset, sääntelyyn liittyvät erät sekä muut ei-operatiiviset erät.

Markkinaympäristö

Kolmannella vuosineljänneksellä geopoliittisen tilanteen luoma epävarmuus vaikutti edelleen toimintaympäristöön, mutta tulleihin liittyvät heilahtelut tasaantuivat. Jatkuvasta epävarmuudesta huolimatta Pohjois-Amerikan markkinatilanne säilyi vahvana edellisvuodesta parantuneen kuluttajakysynnän tukemana. Euroopassa kuivuus rasitti markkinoita, ja kuluttajakysyntä pysyi vaisuna.

Liiketoimintakatsaus tammi–syyskuu 2026

Konsernin liikevaihto kasvoi 6 % edellisvuodesta raportoiduin valuuttakurssein mitattuna. Vertailukelpoisin valuuttakurssein liikevaihto kasvoi orgaanisesti 8 % vertailukaudesta.

Pohjois-Amerikka

Pohjois-Amerikan myynti kasvoi 11 % vertailukaudesta raportoiduin valuuttakurssein mitattuna ja 16 % vertailukelpoisin valuuttakurssein mitattuna.
Pohjois-Amerikan myynti säilyi vahvana kolmannella vuosineljänneksellä jatkaen alkuvuoden hyvää kehitystä. Avovesikalastustuotteiden täydennysmyynti pysyi hyvällä tasolla ja talvikalastustuotteiden ennakkotilausten toimitukset käynnistyivät hyvin raportointikauden loppupuolella. Kolmannen vuosineljänneksen laaja-alaista kasvua tuki lisäksi uusi kolmannen osapuolen tuotteiden jakelukumppanuus Kanadassa.

Eurooppa

Myynti Euroopan markkinalla laski 1 % vertailukaudesta sekä raportoiduin valuuttakurssein mitattuna että vertailukelpoisin valuuttakurssein mitattuna.
Kolmannen vuosineljänneksen myyntiä rasittivat edelleen epäsuotuisat sääolosuhteet ja kuivuus, mitkä heikensivät kuluttajakysyntää osassa Manner-Eurooppaa. Useilla liiketoiminta-alueilla saavutetusta kasvusta huolimatta myynti laski hieman edellisvuodesta, mikä johtui pääasiassa kuivuudesta kärsiville markkinoille enemmän painottuvien brändien heikommasta myynnistä.

Muu maailma

Muun maailman myynti kasvoi 4 % vertailukaudesta raportoiduin valuuttakurssein mitattuna ja 2 % vertailukelpoisin valuuttakurssein mitattuna.
Myynti pysyi edellisvuoden tasoa korkeampana, vaikka se hieman heikkeni kolmannella vuosineljänneksellä. Aasian markkinoilla korkeat polttoainehinnat ja yleinen taloudellinen epävarmuus heikensivät kuluttajakysyntää. Latinalaisessa Amerikassa myynti tasaantui pitkään jatkuneen vahvan kasvun jälkeen.

Ulkoinen liikevaihto alueittain

 Q3Q3MuutosVertailukelpoinenFY
MEUR  2026  2025%muutos %  2025
Pohjois-Amerikka31,829,4+8 %+7 %122,8
Eurooppa18,018,3-2 %-2 %79,7
Muu maailma6,67,1-7 %-11 %25,0
Yhteensä56,454,8+3 %+2 %227,5


 Q1-Q3Q1-Q3MuutosVertailukelpoinenFY
MEUR  2026  2025%muutos %  2025
Pohjois-Amerikka109,198,4+11 %+16 %122,8
Eurooppa62,362,8-1 %-1 %79,7
Muu maailma19,819,1+4 %+2 %25,0
Yhteensä191,2180,3+6 %+8 %227,5

Taloudellinen tulos ja kannattavuus

Vertailukelpoinen liikevoitto tammi–syyskuulta kasvoi 5,3 MEUR ja oli 15,5 MEUR (10,1). Raportoitu liikevoitto nousi 10,8 MEUR vertailuvuodesta ja vertailukelpoisuuteen vaikuttavilla erillä oli positiivinen 6,0 MEUR (0,6) vaikutus raportoituun liikevoittoon, josta 6,1 miljoonaa euroa liittyi Yhdysvalloissa saatuihin tullinpalautuksiin.
Vertailukelpoinen liikevoittomarginaali tammi–syyskuussa oli 8,1 % (5,6). Kannattavuuden paranemista vauhditti ensisijaisesti myynnin kasvu avovesikalastuksen markkinoilla. Kannattavuutta tuki myös hieman parantunut myyntikate ja jatkuva kustannuskuri piti liiketoiminnan kulut lähellä edellisvuoden tasoa. Raportoituun liikevoittoon sisältyi operatiivisia eriä suojaavien valuuttajohdannaisten realisoitumattomia markkina-arvostuksia, joiden vaikutus oli -0,2 MEUR (positiivinen 0,7). Muut vertailukelpoisuuteen vaikuttavat erät olivat 6,2 MEUR (negatiivinen 0,2). Erä koostuu pääosin Yhdysvalloissa saaduista IEEPA-tullien palautuksista. Edellisvuoden muihin eriin sisältyivät Suomessa sijaitsevan kiinteistön myynti sekä Venäjän tuotantotoiminnan lopettamiseen liittyvä muuntoerotappio, jolla ei ollut rahavirtavaikutusta.

Taloudellinen asema

Liiketoiminnan nettorahavirta parani tammi–syyskuussa ja oli 20,3 MEUR (4,4). Käyttöpääoman muutoksella oli 4,5 MEUR negatiivinen (negatiivinen 8,5) vaikutus rahavirtaan. Ilman käyttöpääoman muutoksen vaikutusta liiketoiminnan rahavirta parani edellisvuodesta ja oli 24,8 MEUR (12,9). Vahva rahavirta heijasti liiketoiminnan hyvää tuloskehitystä vuoden yhdeksän ensimmäisen kuukauden aikana ja sitä tukivat lisäksi IEEPA-tullien palautukset.
Katsauskauden lopussa vaihto-omaisuuden arvo oli 86,6 MEUR (85,2). Valuuttakurssien muutokset kasvattivat varastoarvoa 1,6 MEUR. Epäkuranttiusvarauksen muutos pienensi vaihto-omaisuuden arvoa 2,2 MEUR. Varauksen kasvu heijastaa aiempaa varovaisempaa lähestymistapaa hitaasti kiertävään vaihto-omaisuuteen sekä jatkuvia toimia varastorakenteen pitämiseksi terveenä myös jatkossa. Vaihto-omaisuuden orgaaninen kasvu oli 2,0 MEUR, mikä johtui osittain uusien tuotteiden varastojen kasvattamisesta kesän 2027 kalastuskauteen valmistauduttaessa.
Investointien nettorahavirta tammi–syyskuulta oli 2,5 MEUR (1,4). Käyttöomaisuusinvestoinnit olivat 2,7 MEUR (2,7) ja käyttöomaisuusmyynnit 0,2 MEUR (1,3). Investoinnit koostuivat pääasiassa tuotantokapasiteetin ylläpidosta ja uusiin tuotteisiin tehdyistä investoinneista. Edellisvuoden omaisuuden myyntituloihin sisältyivät Suomessa sijaitsevan kiinteistön myynnistä saadut tulot.
Konsernin maksuvalmius oli hyvä. Käyttämättömät sitovat pitkäaikaiset luottolimiitit olivat 36,1 MEUR. Yritystodistusohjelman liikkeeseen lasketut yritystodistukset olivat 14,0 MEUR (15,0) kauden lopussa. Nettovelkaantumisaste laski ja omavaraisuusaste nousi edellisvuodesta.  Testausajankohtana Q3/2026 leveraatiokovenantti oli 1,94. Konserni täyttää tällä hetkellä kaikki taloudellisten kovenanttien vaatimukset ja odottaa täyttävänsä rahoittajiensa vaatimukset myös tulevaisuudessa. Konsernin kassatilanne on hyvä ja kassavarat olivat 16,0 MEUR raportointikauden lopussa.

Tunnusluvut

 Q3Q3Q1-Q3Q1-Q3FY
MEUR  2026  202520262025  2025
Liiketoiminnan nettorahavirta3,7-1,820,34,45,5
Varastoarvo kauden lopussa86,685,286,685,284,4
Investointien rahavirta-0,9-0,7-2,5-1,4-2,7
Korollinen nettovelka kauden lopussa59,462,059,462,072,9
Nettovelkaantumisaste %39,8 %42,1 %39,8 %42,1%53,5 %
Omavaraisuusaste kauden lopussa, %53,0 %52,1 %53,0 %52,1%49,3 %

Lähiajan näkymät 2026 (muuttumattomat)

Rapala VMC Oyj odottaa koko vuoden 2026 vertailukelpoisen liikevoiton (ilman realisoitumattomien operatiivisia eriä suojaavien valuuttajohdannaisten markkina-arvostuksia ja muita vertailukelpoisuuteen vaikuttavia eriä) olevan 12–14 miljoonaa euroa (vuonna 2025 8,4 miljoonaa euroa).
Lyhyen ajan riskit ja epävarmuustekijät sekä liiketoiminnan kausiluonteisuus on kuvattu tarkemmin puolivuosikatsauksessa ja vuoden 2025 tilinpäätöksessä. 

Laadintaperiaatteet

Tässä liiketoimintakatsauksessa esitetyt taloudelliset tiedot ovat tilintarkastamattomia, eikä liiketoimintakatsausta ole laadittu IAS 34 Osavuosikatsaukset -standardin mukaisesti. Ellei toisin mainita, suluissa esitetyt luvut ja viittaukset vertailukauteen tarkoittavat edellisen vuoden vastaavaa ajanjaksoa.
Konserni on käyttänyt liiketoimintakatsauksessa samoja laadintaperiaatteita kuin vuoden 2025 tilinpäätöksen laatimisessa.

Helsingissä 29.10.2026
Rapala VMC Oyj:n hallitus

Lisätietoja antavat:
Cyrille Viellard, toimitusjohtaja, +358 9 7562 540
Miikka Tarna, talous- ja rahoitusjohtaja, +358 9 7562 540
Tuomo Leino, sijoittajasuhteet, +358 9 7562 540

Taloudelliset tiedot ovat saatavilla osoitteessa www.rapalavmc.com

Rapala VMC Oyj

Cyrille Viellard
Toimitusjohtaja

Lisätietoja
Lisätietoja antaa: Tuomo Leino, sijoittajasuhteet (+358 9 7562 540)

Rapala VMC Oyj lyhyesti
Rapala VMC -konserni on maailman johtava kalastusvälineyritys ja Rapala VMC:n jakeluverkosto on alan kattavin. Konserni on globaali markkinajohtaja uistimissa, kolmihaarakoukuissa ja kalastukseen liittyvissä veitsissä ja työkaluissa. Päätuotantolaitokset sijaitsevat Suomessa, Ranskassa, Virossa ja Isossa-Britanniassa. Rapala VMC -konsernin brändiportfolioon kuuluu alan johtavia brändejä, kuten Rapala, VMC, Sufix, 13 Fishing sekä Okuma Euroopassa. Konsernin liikevaihto vuonna 2025 oli 228 miljoonaa euroa ja se työllistää noin 1 400 henkilöä noin 40 maassa. Rapala VMC Oyj:n osakkeella on käyty kauppaa Nasdaq Helsingissä vuodesta 1998.

www.rapalavmc.com

Liite

  • RAPALA VMC LIIKETOIMINTAKATSAUS Q3 2026